Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u nogometu 2018 (CAF) - 1. krug
Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u nogometu 2018 (CAF) - 1. krug je bilo nogometno takmičenje koje se igralo u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. godine. Utakmice kvalifikacija su odigrane između 7. i 17. oktobra 2015. godine.[1]
Format takmičenja[uredi | uredi izvor]
U takmičenju prvog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018 iz CAF konfederacije učestvovalo je 26 ekipa. FIFA rang lista za juli 2015. godine je određivala nosioce u prvom kvalifikacijskom krugu. Ekipe od 28. do 53. mjesta su učestvovale u prvom krugu kvalifikacija. Takmičenje u prvom krugu kvalifikacija se odigralo u dvije utakmice: svaka ekipa je odigrala jednu utakmicu na domaćem i na gostujućem terenu. Trinaest pobjednika je steklo pravo igranja u drugom krugu kvalifikacija.
Nosioci[uredi | uredi izvor]
Izvlačenje parova prvog kruga kvalifikacija je održano 25. jula 2015. godine u 18:00 (UTC+3) u Sankt Peterburgu.[2][3]
Nosioci prvog kruga kvalifikacija su određeni na osnovu FIFA rang liste za juli 2015. godine (pozicija na FIFA rang listi je prikazana u zagradama).[4] Ekipe učesnice, ukupno njih 26, su podjeljeni u dvije grupe - nosioci i nenosioci:
- Šešir 4 koji je sačinjavao ekipe od 28. do 40. mjesta CAF konfederacije,
- Šešir 5 koji je sačinjavao ekipe od 41. do 53. mjesta CAF konfederacije.
Svaki kvalifikacijski par je sačinjavao jednu ekipu iz šešira 4 i šešira 5 u kojim je ekipa iz šešira 5 prva igrala utakmicu na domaćem terenu.
Šešir 4 | Šešir 5 |
---|---|
|
|
Utakmice[uredi | uredi izvor]
Tim 1 | Rez. | Tim 2 | Prva utakmica | Druga utakmica |
---|---|---|---|---|
Somalija | 0–6 | Niger | 0–2 | 0–4 |
Južni Sudan | 1–5 | Mauritanija | 1–1 | 0–4 |
Gambija | 2–3 | Namibija | 1–1 | 1–2 |
Sveti Toma i Princip | 1–3 | Etiopija | 1–0 | 0–3 |
Čad | 2–2 (a) | Sijera Leone | 1–0 | 1–2 |
Komori | 1–1 (a) | Lesoto | 0–0 | 1–1 |
Džibuti | 1–8 | Esvatini | 0–6 | 1–2 |
Eritreja | 1–5 | Bocvana | 0–2 | 1–3 |
Sejšeli | 0–3 | Burundi | 0–1 | 0–2 |
Liberija | 4–2 | Gvineja Bisau | 1–1 | 3–1 |
Srednjoafrička Republika | 2–5 | Madagaskar | 0–3 | 2–2 |
Mauricijus | 2–5 | Kenija | 2–5 | 0–0 |
Tanzanija | 2–1 | Malavi | 2–0 | 0–1 |
9. oktobar 2015. | Somalija | 0–2 | Niger | Adis Abeba (Etiopija) |
---|---|---|---|---|
15:30 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Maâzou 58', 61' (pen.) | Stadion: Adis Abeba Gledalaca: 5.000 Sudac: Haithem Kossaï |
13. oktobar 2015. | Niger | 4–0 | Somalija | Niamey |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+1 |
Cissé 13', 67' Maâzou 18', 32' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Seyni Kountché Gledalaca: 7.000 Sudac: Falou Galasse Kane |
Niger sveukupni pobjednik rezultatom 6–0 te se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa Kamerunom.
7. oktobar 2015. | Južni Sudan | 1–1 | Mauritanija | Juba |
---|---|---|---|---|
16:30 UTC±3 |
Abui Pretino 5' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Bagili 3' | Stadion: Juba Gledalaca: 10.000 Sudac: Rajab Bakasambe |
13. oktobar 2015. | Mauritanija | 4–0 | Južni Sudan | Nouakchott |
---|---|---|---|---|
17:00 UTC±0 |
Ahmed 3' Bagili 61' M. Samba 84' Diakité 90+2' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Olimpijski stadion Gledalaca: 9.000 Sudac: Fidel Gomes |
Mauritanija sveukupni pobjednik rezultatom 5–1 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Tunisom.
9. oktobar 2015. | Gambija | 1–1 | Namibija | Bakau |
---|---|---|---|---|
17:00 UTC±0 |
Jammeh 78' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stephanus 61' | Stadion: Bakau Gledalaca: 12.000 Sudac: Ousmane Karembe |
13. oktobar 2015. | Namibija | 2–1 | Gambija | Windhoek |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+2 |
Stephanus 42' Somaeb 64' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Dibba 9' | Stadion: Sam Nujoma Gledalaca: 4.000 Sudac: Joshua Bondo |
Namibija sveukupni pobjednik rezultatom 3–2 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Gvinejom.
8. oktobar 2015. | Sveti Toma i Princip | 1–0 | Etiopija | São Tomé |
---|---|---|---|---|
15:00 UTC±0 |
Leal 86' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Nacional 12 de Julho Gledalaca: 4.550 Sudac: Alhadi Mahamat |
11. oktobar 2015. | Etiopija | 3–0 | Sveti Toma i Princip | Adis Abeba |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+3 |
Fekadu 1' Panom 47' (pen.) Lok 74' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Adis Abeba Gledalaca: 23.840 Sudac: Jean Claude Ishimwe |
Etiopija sveukupni pobjednik rezultatom 3–1 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Kongom.
10. oktobar 2015. | Čad | 1–0 | Sijera Leone | N'Djamena |
---|---|---|---|---|
15:30 UTC+1 |
Djimrangar 47' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Omnisports Idriss Mahamat Ouya Gledalaca: 2.664 Sudac: Kokou Fagla |
13. oktobar 2015. | Sijera Leone | 2–1 | Čad | Port Harcourt (Nigerija) |
---|---|---|---|---|
15:00 UTC+1 |
Kamara 70' Sesay 81' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Djimrangar 45+2' | Stadion: Adokiye Amiesimaka Gledalaca: 100 Sudac: Aboubacar Bangoura |
Sveukupni rezultat 2–2. Zbog više postignutih golova u gostima Čad se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa Egiptom.
7. oktobar 2015. | Komori | 0–0 | Lesoto | Moroni |
---|---|---|---|---|
15:00 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Moroni Gledalaca: 2.800 Sudac: Andofetra Rakotojaona |
13. oktobar 2015. | Lesoto | 1–1 | Komori | Maseru |
---|---|---|---|---|
18:00 UTC+2 |
Seturumane 18' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
M'Changama 70' | Stadion: Setsoto Gledalaca: 480 Sudac: Samuel Chirinda |
Sveukupni rezultat 1–1. Zbog više postignutih golova u gostima Komori se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa Ganom.
9. oktobar 2015. | Džibuti | 0–6 | Esvatini | Djibouti |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Mkhontfo 45' Ndzinisa 61' M. Dlamini 74' Hlatjwako 76' T. Tsabedze 83' Lukhele 84' |
Stadion: El-Hadj Hassan Gouled Aptidon Gledalaca: 10.050 Sudac: Pacifique Ndabihawenimana |
17. oktobar 2015. | Esvatini | 2–1 | Džibuti | Lobamba |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+2 |
Hlatjwako 7', 38' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Issa 21' | Stadion: Somhlolo Gledalaca: 2.141 Sudac: Ganesh Chutooree |
Svazi sveukupni pobjednik rezultatom 8–1 te se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa Nigerijom.
10. oktobar 2015. | Eritreja | 0–2 | Bocvana | Asmara |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Moyana 22' Mogorosi 64' |
Stadion: Cicero Gledalaca: 9.950 Sudac: Ibrahim Nour El Din |
13. oktobar 2015. | Bocvana | 3–1 | Eritreja | Francistown |
---|---|---|---|---|
20:00 UTC+2 |
Ngele 15', 79' Mogorosi 21' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Goitom 9' | Stadion: Francistown Gledalaca: 15.073 Sudac: Nelson Fred |
Bocvana sveukupni pobjednik rezultatom 5–1 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Malijem.
7. oktobar 2015. | Sejšeli | 0–1 | Burundi | Roche Caiman |
---|---|---|---|---|
16:30 UTC+4 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Abdul Razak 15' | Stadion: Populaire Gledalaca: 2.000 Sudac: Lemma Nigussie |
13. oktobar 2015. | Burundi | 2–0 | Sejšeli | Bujumbura |
---|---|---|---|---|
15:00 UTC+2 |
Abdul Razak 71' (pen.), 81' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Louis Rwagasore Gledalaca: 6.095 Sudac: Hafiz Abdelghani Alamen |
Burundi sveukupni pobjednik rezultatom 3–0 te se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa DR Kongom.
8. oktobar 2015. | Liberija | 1–1 | Gvineja Bisau | Monrovia |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC±0 |
Jebor 35' (pen.) | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Anido 62' | Stadion: Antoinette Tubman Gledalaca: 10.100 Sudac: Fabricio Duarte |
13. oktobar 2015. | Gvineja Bisau | 1–3 | Liberija | Bissau |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC±0 |
Cassamá 45+2' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Jebor 9', 12', 90+5' | Stadion: 24. septembra Gledalaca: 12.000 Sudac: Ferdinand Udoh |
Liberija sveukupni pobjednik rezultatom 4–2 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Obalom Slonovače.
10. oktobar 2015. | Srednjoafrička Republika | 0–3 | Madagaskar | Antananarivo (Madagaskar) |
---|---|---|---|---|
14:30 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Rabeson 26' Rakotoharimalala 39' Paul 66' |
Stadion: Mahamasina Gledalaca: 20.000 Sudac: Ndala Ngambo |
13. oktobar 2015. | Madagaskar | 2–2 | Srednjoafrička Republika | Antananarivo |
---|---|---|---|---|
14:30 UTC+3 |
Ramanamahefa 18' Andrianantenaina 37' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Gourrier 7' Dagoulou 45+1' |
Stadion: Mahamasina Gledalaca: 20.000 Sudac: Daniel Bennett |
Madagaskar sveukupni pobjednik rezultatom 5–2 te se kvalificirao u drugi krug kvalifikacija u kojem se susreo sa Senegalom.
7. oktobar 2015. | Mauricijus | 2–5 | Kenija | Belle Vue Maurel |
---|---|---|---|---|
18:30 UTC+4 |
Sophie 67' (pen.) Bru 78' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Omolo 19', 82' Masika 23' Shakava 49' Olunga 87' |
Stadion: Anjalay Gledalaca: 2.300 Sudac: Duncan Lengani |
11. oktobar 2015. | Kenija | 0–0 | Mauricijus | Nairobi |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+3 |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Moi Gledalaca: 10.000 Sudac: Jerome Mandeng Cosmas |
Kenija sveukupni pobjednik rezultatom 5–2 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Zelenortskim Ostrvima.
7. oktobar 2015. | Tanzanija | 2–0 | Malavi | Dar es Salaam |
---|---|---|---|---|
16:00 UTC+3 |
Samatta 19' Ulimwengu 23' |
Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Nacionalni stadion Gledalaca: 11.474 Sudac: Hagi Wiish |
11. oktobar 2015. | Malavi | 1–0 | Tanzanija | Blantyre |
---|---|---|---|---|
14:00 UTC+2 |
Banda 42' | Izvještaj (FIFA) Izvještaj (CAF) |
Stadion: Kamuzu Gledalaca: 7.656 Sudac: Helder Martins de Carvalho |
Tanzanija sveukupni pobjednik rezultatom 2–1 te se kvalificirala u drugi krug kvalifikacija u kojem se susrela sa Alžirom.
Lista strijelaca[uredi | uredi izvor]
U 26 odigranih utakmica prvog kruga kvalifikacija postignuto je 68 golova što je iznosilo 2.62 postignuta gola po utakmici.
- 4 gola
- 3 gola
- 2 gola
- 1 gol
- Galabgwe Moyana
- Eudes Dagoulou
- Junior Gourrier
- Mohamed M'Changama
- Mohamed Issa Liban
- Henok Goitom
- Dawit Fekadu
- Ramkel Lok
- Gatoch Panom
- Pa Dibba
- Abdou Jammeh
- Malado Reld Anido
- Ibraime Cassamá
- Ayub Masika
- Michael Olunga
- Haron Shakava
- Tsepo Seturumane
- Abel Andrianantenaina
- Johann Paul
- Michael Rabeson
- Njiva Rakotoharimalala
- Falimery Ramanamahefa
- John Banda
- Cheikh Moulaye Ahmed
- Ismaël Diakité
- Moussa Samba
- Jonathan Bru
- Andy Sophie
- Hendrik Somaeb
- Luís Leal
- Alhaji Kamara
- Abdul Sesay
- Dominic Abui Pretino
- Muzi Dlamini
- Mxolisi Lukhele
- Mthunzi Mkhontfo
- Sabelo Ndzinisa
- Tony Tsabedze
- Mbwana Samatta
- Thomas Ulimwengu
Reference[uredi | uredi izvor]
- ^ "Preliminary Draw procedures". FIFA.com. Arhivirano s originala, 5. 3. 2016. Pristupljeno 20. 11. 2015.
- ^ "FIFA World Cup Russia 2018: Procedure for the preliminary draw". CAF. 21. 7. 2015. Pristupljeno 20. 11. 2015.
- ^ "Draw Procedures – African Zone" (PDF). FIFA.com. Arhivirano s originala (PDF), 12. 12. 2018. Pristupljeno 20. 11. 2015.
- ^ "FIFA/Coca-Cola World Ranking – July 2015 (CAF)". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 9. 7. 2015. Arhivirano s originala, 5. 3. 2016. Pristupljeno 20. 11. 2015.